Билатерални средби на Чавушоглу во Брисел на маргините на состанокот на НАТО

Министерот за надворешни работи Мевлут Чавушоглу во рамките на маргините на состанокот на НАТО во Брисел остварува низа билатерални средби со свои колеги од земјите членки на Алијансата

960031
Билатерални средби на Чавушоглу во Брисел на маргините на состанокот на НАТО

Министерот за надворешни работи Мевлут Чавушоглу  во главниот град на Белгија Брисел каде што престојува за учество на состанокот на шефовите на дипломатии на земјите членки на НАТО се состана со своите колеги од Грција, Норвешка и Унгарија.

Чавушоглу на маргините на состанокот на НАТО оствари одделни средби со грчкиот министер за надворешни работи Никос Коцијас, норвешкиот министер за надворешни работи Ине Мари Ериксен Сореиде и со унгарскиот министер за надворешни работи и надворешна трговија Петер Сијартоç

На средбите беа разменети мислења во врска со прашања од дневниот ред на Сојузот и билатералните односи. 

Министерот за надворешни работи Мевлут Чавушоглу во рамките на маргините на состанокот на НАТО во Брисел се очекува да се состане и со американскиот државен секретар Мајк Помпео.Слични вести