Чавушоглу оствари телефонски разговор со Лавров

Двајцата министри разменија мислења во врска со случувањата во Сирија и другите актуелни прашања

890542
Чавушоглу оствари телефонски разговор со Лавров

Министерот за надворешни работи Мевљут Чавушоглу оствари телефонски разговор со рускиот колега Сергеј Лавров.

Според дипломатски извори, на телефонскиот разговор кој беше остварен на барање на руската страна беа разменети мислења во врска со случувањата во Сирија, претстојниот состанок за Национален конгрес за дијалог во Сирија кој се планира да се одржи кон крајот на месецов во Сочи како и прекршувањето на примирјето од страна на силите на режимот на Асад.Слични вести