Ердоган оствари телефонски разговор со Путин

Ердоган му се заблагодари на рускиот колега Путин за поддршката во врска со нацрт-резолуцијата за Ерусалим

873728
Ердоган оствари телефонски разговор со Путин

Претседателот Реџеп Тајип Ердоган оствари телефонски разговор со рускиот претседател Владимир Путин.

Претседателот Ердоган му се заблагодари на рускиот колега Путин за поддршката во врска со нацрт-резолуцијата за Ерусалим.

Претседателот Ердоган на телефонскиот разговор со Путин му се заблагодари за поддршката на гласањето на седницата на Генералното заседание на ОН на која беше усвоена нацрт-резолуцијата за која се отфрла одлуката на американскиот претседател Доналд Трамп за прогласување на Ерусалим за главен град на Израел, а која беше отфрлена на гласањето на седницата на Генералното заседание на ОН и беше прогласена за неважечка.

Двајцата лидери на разговорот на кој преовладуваше резултатот од гласањето за Ерусалим, разменија мислења и во врска со билатералните односи и енергетските договори.Слични вести