Генерал Акар отпатува во посета на Русија

Началникот на Генералштабот на турските вооружени сили генерал на армија Хулуси Акара отпатува за Русија на утрешната тројна лидерска средба

851566
Генерал Акар отпатува во посета на Русија

Началникот на Генералштабот на турските вооружени сили генерал на армија Хулуси Акар отпатува за Русија на утрешната тројна лидерска средба.

Генерал Акар во Сочи ќе се состане со својот руски колега генерал на армија и началник на рускиот генералштаб Валериј Герасимов и со иранскиот колега генерал на армија и началник на иранскиот генералштаб Мухамед Бакири.

За утре во Сочи се очекува тројна лидерска средба меѓу претседателите Путин,Ердоган и Рохани.

На средбата ќе се дискутира за ситуацијата во Сирија како и за актуелниоте случувања во регионот.

Исто така на дневниот ред на состанокот се наоѓа прашањето посветено на терористичката организација ПЈД инаку военио крило на ПКК во Сирија,на чие поканување на лидерската средба во сочи Турција жестоко се спротивстави.

 

 Слични вести