Сочувство од Ердоган до Матарела

Турција ја споделува тагата на италијанскиот народ из

560172
Сочувство од Ердоган до Матарела

Претседателот Реџеп Тајип Ердоган му изрази сочувство на италијанскиот претседател Серџио Матарело по повод земјотресот што се случи во близината на Рим.

Синоќа претседателот Ердоган одржа телефонски разговор со италијанскиот претседател Серџио Матарела.

Ердоган на разговорот изрази жалење поради жртвите во земјотресот во Рим и рече дека Турција ја споделува тагата на италијанскиот народ изразувајќи ја спремноста за секаков вид помош.

Италијанскиот претседател Матарела рече дека веста за одбивањето на обидот за воен удар во Турција ја дочекаа со радост и дека веруваат во тоа дека демократијата секогаш треба да се одбрани.

Матарела ја повтори италијанската поддршка на Турција на патот за пристапување во ЕУ.Слични вести