Критична посета од Кина на Турција

Кинескиот заменик министер за надворешни работи Занг Минг вчера допатува во тридневна официјална критична посета на Анкара

544768
Критична посета од Кина на Турција

Кина во знак на истакнување на својата поддршка на Турција против обидот за воен удар на терористичката организација Фетулахчи/Паралелната државна структура ФЕТО/ПДЈ на 15 јули, остварува критична посета на земјава.

Кинескиот заменик министер за надворешни работи Занг Минг вчера допатува во тридневна официјална посета на Анкара.

За време на посетата освен тоа што ќе се разговара за политички прашања на дневен ред ќе биде поставена и соработката помеѓу Турција и Кина во сферата на енергијата.

Кинескиот заменик министер за надворешни работи Занг Минг освен со министерот за надворешни работи Мевлут Чавушоглу се очекува да се состане и со министерот за енергија и природни ресурси Берат Албајрак.Слични вести