Повик од Ердоган до лидерите за учество на претстојниот митинг во Истанбул

Ердоган ги повика лидерите на владејачката и опозиционите партии да учествуваат и одржат говор на претстојниот „Митинг за демократија и шехидите“

542678
Повик од Ердоган до лидерите за учество на претстојниот митинг во Истанбул

Претседателот Реџеп Тајип Ердоган ги повика лидерите да учествуваат на митингот во истанбулската населба Јеникапи кој се планира да се одржи во недела.

По повод претстојниот „Митинг за демократија и шехидите“ кој се планира да се одржи на 7 август, недела во истанбулската населба Јеникапи, претседателот Ердоган ги повика претседателот на владејачката Партија за правда и развој (АКП) Бинали Јилдирим и претседателите на опозиционите Републиканска народна партија (ЏХП) Кемал Киличдароглу и Партија за национално движење (МХП) Девлет Бахчели, да учествуваат на митингот и да одржат говори.Слични вести