Ердоган продолжува со билатералните средби во Варшава каде што се одржува самитот на НАТО

Главна тема на разговорот на Ердоган со Меркел беше визната либерализација

526156
Ердоган продолжува со билатералните средби во Варшава каде што се одржува самитот на НАТО
erdogan-merkel.jpg
erdogan-cameron.jpg

Претседателот Реџеп Тајип Ердоган продолжува со билатералните средби во Варшава каде што се одржува Самитот на НАТО.

Во рамките на билатералните средби, денес претседателот Ердоган се состана со германската канцеларка Ангела Меркел и англискиот премиер Дејвид Камерон.

Главна тема на разговорот на Ердоган со Меркел беше визната либерализација.

На средбата Ердоган – Камерон беа разменети мислења во врска со билатералните односи.

Двајцата лидери разговараа и за односите меѓу двете земји по периодот на референдумот Бретикс.

Претседателот Ердоган ќе учествува на состанокот за операција „Одлучна поддршка“ на Авганистан.

Нешто потоа претседателот Ердоган ќе учествува на состанокот на Северноатлантскиот совет.

По учеството на состанокот на комисијата НАТО – Украина, претседателот Ердоган ќе се врати во земјава.Слични вести