Земјотрес во Мраморното Море во близина на Јалова

Според првичните претпоставки во земјотресот нема загинати или повредени и не е причинета материјална штета

518085
Земјотрес во Мраморното Море во близина на Јалова

Во Мраморното Море се случи земјотрес со јачина од 4,4 степени според Рихтеровата скала.

Според првичните претпоставки во земјотресот нема загинати или повредени и не е причинета материјална штета.

Според добиени информации од Опсерваторијата Кандилли на универзитетот Богазичи во Истанбул и Институтот за истражување на земјотресите потресот се случил во 08:40 часот според турско време во Мраморното Море во близина на градот Јалова и на длабочина од 6,8 километри под морето.

Земјотресот беше почувствуван во поширокиот регион, а особено и на анадолскиот (азискиот) брег на Истанбул.Слични вести