Порака со сочувство од Чавушоглу до Штајнмаер

Министерот за надворешни работи Мевлут Чавушоглу во својата порака изрази сочувство до блиските на загинатите во железничката несреќа и германскиот народ, а на повредените им посака побрзо да оздрават

430179
Порака со сочувство од Чавушоглу до Штајнмаер

Министерот за надворешни работи Мевлут Чавушоглу испрати порака со сочувство до својот германски колега Франк-Валтер Штајнмаер поради железничката несреќа во Минхен.

Чавушоглу во својата порака изрази сочувство до блиските на загинатите во железничката несреќа и германскиот народ, а на повредените им посака побрзо да оздрават.

Министерот за надворешни работи Мевлут Чавушоглу своето сочувство ја сподели и преку Твитер и тоа и на турски и на германски јазик.

Во директен судир на два воза кај градот Бад Ајблинг во близина на Минхен во германската покраина Баварија животот го загубија 9 лица, а 108 лица беа повредени.Слични вести