Авион од типот Ф-4 на ТВС се урна кај Коња

Во врска со несреќата почна административна и судска истрага

249768
Авион од типот Ф-4 на ТВС се урна кај Коња

Во авионската несреќа на еден авион за обука од типот Ф-4 на Турските вооружени сили (ТВС) падна кај Коња. Во несреќата загинаа 2 војници.

Авионот кој што се урна утринава, учествуваше во заедничката воена вежба на Турските воздухопловни сили и Азербејџанските воздухопловни сили „ТурАз сокол 2015“.

Во подрачјето беа испратени екипи за пребарување и спасување.

Во врска со несреќата почна административна и судска истрага.

Претседателот Реџеп Тајип Ердоган, претседателот на Големото национално собрание на Турција Џемил Чичек и премиерот Ахмет Давутоглу испратија пораки со сочувство до началникот на генералштабот, генерал на армија Неџдет Озел.


Тагови:

Слични вести