Ердоган по телефон му честиташе на Јункер

Пристапувањето на Турција во ЕУ претставува стратешки избор за Турција

156619
Ердоган по телефон му честиташе на Јункер

Претседателот Реџеп Тајип Ердоган по телефон го побара претседателот на европската комисија Жан Клод Јункер и му честиташе за именувањето на новата функција.

Ердоган на Јункер му посака успех во работата.
На разговорот меѓудругото беа разменети мислења во врска со значењето на напредувањето на патот за пристапувањето на Турција во ЕУ како и напорите на тоа поле.
Пристапувањето на Турција во ЕУ претставува стратешки избор за Турција подвлече претседателот Ердоган и го покани Јункер да дојде во псоета на земјава.
Јункер на поканата одговори дека постои можност псоетата на Турција да ја оствари напролет.


Тагови:

Слични вести