Ердоган одржа телефонски разговор со Мохамед Шести

Прекршувањето на Израел во последната недела на Хареми Шериф и Ал-Акса главна тема на разговорот

194361
Ердоган одржа телефонски разговор со Мохамед Шести

Претседателот Реџеп Тајип Ердоган на телефонскиот разговор со мароканскиот крал размени мислења во врска со последната состојба во Палестина.

Синоќа претседателот Ердоган одржа телефонски разговор со мароканскиот крал МохамедШести.
Главна тема на телефонскиот разговор беше прекршувањето на Израел во последната недела на Хареми Шериф и Ал-Акса.
Ердоган на разговорот подвлече дека Турција остро ги осудува овие прекршувања кои предизвикаа голем без и длабока огорченост кај исламскиот свет и му изрази респект и благодарност на мароканскиот крал Мохамед Шести за одржувањето на состанокот на Контакт групата на Организацијата за исламска соработка во Рабат.
Претседателот Ердоган и мароканскиот крал Мохамед Шести посочија на значењето на потребата за заземање заеднички став од страна на исламските држави против прекршувањата на Израел и изразија длабоо жалење поради случувањата.


Тагови:

Слични вести