Синоќа во доцните часови се одржа состанок за безбедност

Со состанокот претседаваше премиерот Реџеп Тајип Ердоган

83114
Синоќа во доцните часови се одржа состанок за безбедност

На синоќешниот состанок за безбедност што се одржа во доцните часови во Анкара беа разгледани последните случувања во Ирак
Состанокот се одржа во 23 часот во резиденцијата на владата, по враќањето на премиерот Реџеп Тајип Ердоган од Газиантеп во Анкара и траеше 1 час и 15 минути.
На состанокот што се одржа под претседателство на премиерот Реџеп Тајип Ердоган учествуваа началникот на генералштабот генерал на армија Неџдет Озел, вториот началник на Генералштабот генерал на армија Јашар Ѓулер, командантот на жандармеријата генерал на армија Сервет Јорук, министерот за надворешни работи Ахмет Давутоглу, потсекретарот при владата Фахри Касирга и потсекретарот на Националната разузнавачка служба (МИТ) Хакан Фидан.
Главна тема на состанокот беа случувањата во Ирак и регионот.
По состанокот кој заврши околу 01 часот по полноќ не беше објавени никакво соопштение.


Тагови:

Слични вести