Турски печат 27.01.2022

Денешните турски весници опширно пишуваат за актуелните случувања во земјава и светот

1769063
Турски печат 27.01.2022

 

 

Новинскиот веб портал „Хабер Турк“ во веста под наслов „Можеме да ги поканиме Путин и Зеленски во Турција“ истакнува дека претседателот Реџеп Тајип Ердоган во изјава за приватен ТВ канал рече: „Не сакаме тензијата меѓу Русија и Украина да се претвори во нова криза. Затоа велиме дека сме подготвени да направиме се што е потребно за тоа. Овие пораки ги пренесувам до (рускиот претседател Владимир) Путин и (украинскиот претседател Владимир) Зеленски. Мислам дека и двете земји се свесни за искреноста и добрите намери на Турција. Можеме да бидеме домаќини на двете земји во Турција и да го отвориме патот за мир“.

Весникот „Јени Шафак“ во веста под наслов „500 илјади Сиријци се вратија во својата земја“ ја објавува изјавата на директорот на дирекцијата за комуникации Фахретин Алтун кој рече Турција придонесува за мирот, безбедноста и стабилноста на регионот и дека благодарение на напорите на Турција, повеќе од 500 илјади сириски бегалци се вратиле во својата земја.

Весникот „Сабах“ во веста под наслов „Горда работа од турски лекар“ истакнува дека турската професорка д-р Дерја Унутмаз, која работи како главен истражувач во лабораторискиот институт Џексон во САД, рече дека работат на нов метод на лекување кој може да биде ефикасен против сите варијанти на коронавирусот, а резултатите се позитивни.

Весникот „Хуријет“ во веста под наслов „Гигантите од електричните возила се насочени кон Турција“ истакнува дека со влијанието на широката употреба на точките на станицата за полнење, турскиот пазар на електрични возила се зголеми за 237 отсто во 2021 година. Оваа ситуација го привлече вниманието и на гигантите на електричните возила. На турскиот пазар влегоа светските брендови како Tesla, MG и Jaguar.

Весникот „Стар“ во веста под наслов „Приказната за турскиот мобилен сателит Гризу-263А беше пренесена на филмското платно“ истакнува дека подготвен е краток филм кој ја раскажува приказната за турскиот мобилен сателит Гризу-263А, продуциран од вселенскиот тим на Универзитетот Зонгулдак Булент Еџевит, Гризу-263, кој беше лансиран во вселената на 13 јануари.Слични вести