Турски печат 09.12.2021

Денешните турски весници опширно пишуваат за актуелните случувања во земјава и светот

1744909
Турски печат  09.12.2021

 

Новинскиот портал „Хабер Турк“ во веста под наслов „Ердоган рече дека внимателно ги следиме стотиците огромни инвестиции“ ја објавува изјавата на претседателот Реџеп Тајип Ердоган кој рече дека Турција е една од водечките земји во глобалниот економски систем која е реструктуирана со епидемијата на новиот тип на коронавирус (Ковид-19). Внимателно ги следиме стотиците огромни инвестиции, од кои некои ги вршат нашите граѓани, а некои меѓународни инвеститори, ширум нашата земја“.

Весникот „Стар“ во веста под наслов „Зелено светло за поддршката на Турција во руско-украинската криза“ ја објавува изјавата на Сергиј Никифоров, портпаролот за печат на украинскиот претседател Владимир Зеленски кој рече дека тие имаат позитивно мислење за учеството на Турција во разговорите за време на кризата во Донбас со Русија. Претходно претседателот Ердоган, (во врска со напнатоста меѓу Русија и Украина) имаше изјавено дека со согласност на двете страни, можеме да понудиме поддршка во олеснувањето, посредувањето или кој било посакуван формат“.

Весникот „Хуријет“ во веста под наслов „Турција, со својата национална вселенска програма се подготвува за вселенската трка“ ја објавува изјавата на министерот за индустрија и технологија Мустафа Варанк кој рече дека Турција за вселенската трка ја подготвиле со „Националната вселенска програма. Ја забрзавме нашата работа кон целта да направиме тешко слетување на Месечината со возилото дизајнирано од турски инженери и техничари. Ги продолжуваме тестовите на хибридниот ракетен мотор што ќе го исфрлиме во вселената. Турција, кон крајот на 2023 година има за цел да постигне тешко слетување со достигнување на Месечината со своја национална и оригинална хибридна ракета.

Весникот „Јени Шафак“ во веста под наслов „Сообраќајот на камиони на царинските премини во последните 4 месеци е зголемен за 17 отсто“ истакнува дека извозниот рекорд на Турција може да се види на царинските порти. Интензивноста се доживува на 6 царински порти од кои дневно во просек поминуваат по 5.380 ТИРови. Во последните 4 месеци има зголемување на сообраќајот на камиони за 17 процентиотсто. Зголемувањето на нарачките од Европа, која ја гледа Турција како производствена база, ја зголемува и мобилноста на камионите.

Весникот „Ватан“ во веста под наслов „Најскапоцениот камен на светот се ископува само во Турција“ истакнува дека еден од најскапоцените камења во светот може да се најде само во Турција. Каменот пронајден во областа Милас во Мугла е 10 илјади пати поредок од дијамант. Најпопуларните следбеници на каменот, кој е многу баран дома и во странство, се холивудските познати личности. Највпечатливиот аспект на каменот Диаспор, кој е во квалитетот на накитот, е неговата карактеристика што ја менува бојата. Додека каменот од диаспората станува зелен на дневна светлина, може да стане и розев на светлина на свеќи.Слични вести