Турски печат 07.10.2020

Денешните турски весници опширно пишуваат за актуелните случувања во земјава и светот

1504224
Турски печат 07.10.2020

 

Весникот „Сабах“ во веста под наслов „Остар одговор од Ердоган на Макрон“ истакнува дека вчера претседателот Реџеп Тајип Ердоган во говорот во рамките на програмата „Недела на џамиите и верските работници“ ја критикуваше исламофобијата и остро реагираше на скандалозните зборови на францускиот претседател Емануел Макрон. Ердоган на Макрон му се обрати со следните зборови: „Да се ​​зборува за структурирање на исламот е непристојност и грубост. Кој сте вие ​​да зборувате за структурирањето на исламот“:

Весникот „Стар“ во веста под наслов „Се надеваме дека Магуса (Вароша) целосно ќе биде отворена за употреба“ истакнува дека вчера претседателот Реџеп Тајип Ердоган и премиерот на Турската Република Северен Кипар (ТРСК) Ерсин Татар говореа на церемонијата на Водоснабдување по поправката на проектот за водоснабдување на Турската Република Северен Кипар (ТРСК). Премиерот Татар рече: „Во четврток, нашиот народ ќе може да оди на плажата на затворениот Мараш (Вароша)“. Претседателот Ердоган во говорот рече: "Факт е дека Мараш е територија на ТРСК. Ние ја поддржуваме одлуката крајбрежјето на Мараш да биде достапно за јавноста. Се надеваме дека Мараш целосно ќе биде отворен за употреба. Ние сме подготвени да им дадеме секаква поддршка на властите на ТРСК за ова прашање“.

Веб порталот „Хабер Турк“  во веста под наслов „Целиот свет треба да разбере дека вака нема да оди“ ја објавува изјавата на министерот за надворешни работи Мевлут Чавушоглу кој во рамките на вчерашната посета на Баку, даде изјава за конфликтите во Нагорно Карабах. Чавушоглу рече: "Заглавената Ерменија почна да ги напаѓа цивилните населби. Ова е злосторство против човештвото и претставува показател за очајот во кој падна Ерменија. Земјите од Минск, окупаторите и настраданата земја Азербејџан ги сметаат за исто. Целиот свет треба да разбере дека вака нема да оди“.

Весникот „Хуријет“ во веста под наслов „Изјавата на портпаролот на претседателството Калин“ ја објавува изјавата на портпаролот на претседателството Ибрахим Калин кој рече дека меѓународната заедница треба јасно да го објави календарот за тоа кога ќе бидат ослободени азербејџанските територии и дека Минск групата на ОБСЕ треба да го даде својот придонес во овој процес. Калин рече: „Ако не може, доколку е потребно, треба да се формираат други механизми и алтернативни институции наместо групата Минск“.

Весникот „Ватан“ во веста под наслов „Украина планира да купи 48 турски дронови“ ја објавува изјавата на Вадим Ноздрија, генерален директор на украинската државна компанија за трговија со оружје „Укрспетсескпорт“ кој рече дека се заинтересирани за заедничко производство на вооружените беспилотни летала (дронови) „Бајрактар ​​ТБ2“ во Украина и изјави дека планираат да купат 48 летала.Слични вести