Пукотници околу резиденцијата на претседателот Рох Кристијан Каборе во Буркина фасо

Групата која излезе на улица по изјавите, ја нападна зградата на владината партија Движење Народен напредок

1767265
Пукотници околу резиденцијата на претседателот Рох Кристијан Каборе во Буркина фасо

Во главниот град на Буркина Фасо, Вагадугу, се слушнаа пукотници околу резиденцијата на претседателот Рох Кристијан Каборе.

Очевидци известија дека од околината на резиденцијата на претседателот Каборе се слушнале истрели од оружје. Нема соопштение и објаснување за тоа кои биле лицата кои пукале.

Вчера наутро, во 2-те воени касарни во Вагадугу се слушнале истрели и се стравувало дека инцидентот може да биде бунт.

Владата објави дека нема можност за државен удар, а министерот за армија Бартелеми Симпор изјави дека ситуацијата е под контрола.

Во соопштението беше наведено дека војниците се побуниле не со намера за државен удар, туку со барање за подобри услови за работа, а дошло до прекин на мобилниот интернет на национално ниво.

Групата која излезе на улица по изјавите, ја нападна зградата на владината партија Движење Народен напредок.

Потоа беше прогласен полициски час од 20.00 до 05.30 часот по локално време се до издавање нова наредба, а обуката беше прекината на 2 дена.

Во нападот на 22 ноември во провинцијата Санма во Буркина Фасо, беа убиени 19 лица, од кои 9 припадници на жандармеријата.

Во нападот на 14 ноември во регионот Сахел, животите ги загубија 53 лица, од кои 49 војници, а протести се одржаа низ целата земја за оставка на претседателот Рох Кристијан Каборе.

Загубата на многу војници по ред во терористички напади беше предмет на јавна дебата.

Критикуван за неуспехот во борбата против тероризмот, Каборе на 9 декември го разреши премиерот Џозеф Мари Дабире и два дена подоцна го замени со Ласина Зербо.

Терористичките групи поврзани со Ал Каеда и ДАЕШ во соседната земја Мали, од 2015 година вршат чести напади на северот и истокот на Буркина Фасо.Слични вести