ЕУ бара од Иран да се постигне брз напредок во седмата рунда од нуклеарните преговори во Виена

Високиот претставник на ЕУ за надворешни работи и безбедносна политика Жозеп Борел и иранскиот министер за надворешни работи Хусејин Емир Абдулахијан разговараа телефонски, пред нуклеарните преговори што ќе продолжат денеска во Виена

1745078
ЕУ бара од Иран да се постигне брз напредок во седмата рунда од нуклеарните преговори во Виена

Европската унија (ЕУ) го извести Иран дека треба да се постигне брз напредок во седмата рунда од нуклеарните преговори што ќе се одржат во Виена, главниот град на Австрија.

Високиот претставник на ЕУ за надворешни работи и безбедносна политика Жозеп Борел и иранскиот министер за надворешни работи Хусејин Емир Абдулахијан разговараа телефонски, пред нуклеарните преговори што ќе продолжат денеска во Виена.

Борел на својот профил преку социјалната медија информираше во врска со состанокот што се одржа на барање на иранската страна.

Велејќи дека на Абдулахијан му ја пренел неопходноста од „итност“, Борел рече: „Мора да напредуваме побрзо во преговорите за наново воспоставување на нуклеарниот договор.“

Разговорите во чии рамки се разговараше за целосно спроведување на иранскиот нуклеарен договор и враќањето на САД на договорот, по пауза од околу 5 месеци продолжија на 29 ноември, а разговорите беа прекинати на 3 декември.

Под претседателство на Енрике Мора, заменик генералниот секретар и политички директор на Службата за надворешни односи на ЕУ, кој воедно е и координатор на нуклеарниот договор, разговорите се одржаа во Виена со учество на високи функционери од Русија, Кина, Германија, Франција, Велика Британија и Иран, а потоа беше направена пауза поради неможноста страните да постигнат договор.

Тврдејќи дека иранската делегација направила обемни измени во нацрт-договорот договорен во претходните преговори, европската страна го обвинува Техеран дека покажува „тврдокорен став“ во разговорите.

Од друга страна, иранскиот министер за надворешни работи Хусејин Емир Абдулахијан пак, тврди дека нивните предлози за решение се компатибилни со нуклеарниот договор.

 Слични вести