Русија соопшти дека се подготвува за посетата на претседателот Ердоган

Тоа ќе биде најсеопфатната агенда од почетокот на билатералните односи

1708231
Русија соопшти дека се подготвува за посетата на претседателот Ердоган

 

Русија соопшти дека се подготвува за посетата на претседателот Реџеп Тајип Ердоган.

Портпаролот на рускиот претседателски дворец (Кремљ) Дмитриј Песков истакна дека се направени подготовки за посетата на претседателот Ердоган на Русија.

Песков даде изјава за новинарите во врска со планираната посета на Ердоган на Русија.

Изјавувајќи дека се прават подготовки за работната посета на Ердоган на Русија, Песков рече:

„Тоа ќе биде најсеопфатната агенда од почетокот на билатералните односи. Овие односи се повеќеслојни и шефовите на држави секогаш имаат за што да зборуваат во овој контекст“.

Песков изјави дека двајцата лидери (претседателот Ердоган и рускиот претседател Владимир Путин), на состанокот исто така, ќе разговараат за Сирија и други регионални прашања.Слични вести