Белата куќа: Нема промена во планот за целосно повлекување од Авганистан до 11 септември 2021 година

Портпаролката на Белата куќа Џен Псаки истакна дека нема промена во планот за целосно повлекување на американските војници од Авганистан до 11 септември 2021 година

1663876
Белата куќа: Нема промена во планот за целосно повлекување од Авганистан до 11 септември 2021 година

Портпаролката на Белата куќа Џен Псаки на одржаната редовна дневна прес-конференција во Белата куќа истакна дека Секретаријатот за одбрана (Пентагон) управува со процесот на повлекување на американските војници од Авганистан.

Псаки соопшти дека нема промена во планот на Соединетите Американски Држави (САД) за целосно повлекување од Авганистан до 11 септември 2021 година.

Таа рече: „Ние напредуваме сигурни од тоа дека во овој процес ќе ја воспоставиме безбедноста на нашиот воен персонал и ќе се повлечеме по ефикасен пат.“

Велејќи дека согледуваат голем раст во нападите на Талибан против американските војници во регионот, Псаки ја изнесе следната проценка:„Претходното статускво во Авганистан не беше избор за нас.“

Портпаролката Џен Псаки истакна дека американскиот претседател Џо Бајден на 25 јуни (утре) во петок во Белата куќа ќе се состане со авганистанскиот претседател Ешреф Гани. 

„Нема промена во нашиот план за целосно повлекување од Авганистан до 11 септември.“ - рече Псаки.

 Слични вести