Макрон: „Треба да продолжиме да одржуваме средби со претседателот Ердоган“

Дури и ако има разлики во мислењата, треба да разговараме едни со други и да продолжиме да зборуваме

1655864
Макрон: „Треба да продолжиме да одржуваме средби со претседателот Ердоган“

 

Францускиот претседател Емануел Макрон рече дека и покрај тоа што имаат различно мислење со претседателот Реџеп Тајип Ердоган, треба да разговараат и да продолжат да го прават тоа.

Емануел Макрон, на прес-конференцијата во Елисејската палата во главниот град Париз, рече дека тој и претседателот Ердоган сакаат да се сретнат во рамките на Самитот на НАТО (во Брисел, главниот град на Белгија, на 14 јуни).

Велејќи дека тоа е добра работа, Макрон рече:

„Треба да се видиме“.

Изразувајќи дека има длабоки несогласувања со Ердоган, Макрон рече:

„Дури и ако има разлики во мислењата, треба да разговараме едни со други и да продолжиме да зборуваме“.

Макрон истакна дека со претседателот Ердоган сака да разговара за НАТО, Сирија, Либија, Нагорно Карабах и борбата на Франција против „радикализмот“.

Изразувајќи дека на Ердоган ќе му објасни дека борбата против „радикализмот“ во никој случај не е насочена кон исламот, Макрон рече дека ќе разговара и за областите на соработка што можат да се направат со Ердоган.Слични вести