Бројот на Палестинците во Газа кои ги загубија животите се зголеми на 243 лица

Со примирјето постигнато меѓу Хамас и администрацијата на Тел Авив, израелските напади на Газа завршија во 02:00 часот по локално време

1643911
Бројот на Палестинците во Газа кои ги загубија животите се зголеми на 243 лица

Бројот на Палестинци кои ги загубија своите животи поради нападите што ги започна израелската армија врз опсадениот појас Газа на 10 мај и заврши со прекин на огнот со палестинското движење на отпор Хамас, се искачи на 243.

Со примирјето постигнато меѓу Хамас и администрацијата на Тел Авив, израелските напади на Газа завршија во 02:00 часот по локално време.

Палестинското Министерство за здравство во Газа објави ново соопштение во врска со жртвите забележани во 11-дневните израелски напади врз регионот.

Во соопштението беше наведено дека бројот на Палестинците кои го загубија животот во Газа поради израелските напади се искачи на 243.

Меѓу оние кои ги загубија своите животи, 66 беа деца, 39 беа жени, а бројот на повредените беше 1.910, беше наведено во соопштението.

Од друга страна, локални извори во регионот наведоа дека од урнатините на куќата уништена во Газа поради израелските напади, беше извадено мртвото тело на едно дете.

Израелскиот напад врз верниците во Масџид ал-Акса во окупираниот Источен Ерусалим за време на Рамазан и плановите за принудување на жителите на квартот Шеик Џерах за исселување од нивните домови ја зголемија тензијата во регионот.

По притисокот од администрацијата на Соединетите Американски Држави (САД), израелската страна се повлече и постигна прекин на огнот со Хамас.Слични вести