Израелските војници започнаа копнен напад врз Газа

Израелската армија соопшти дека „започнала копнена операција“ во Појасот Газа и дека нејзините војници влегле во Газа

1639133
Израелските војници започнаа копнен напад врз Газа

Израелски војници започнаа копнен напад од три страни врз окупираниот Појас Газа.

Различни цели во североисточните и северозападните подрачја на Газа, освен артилерискиот оган на израелските сили, истовремено беа силно бомбардирани од воздух и море.

Додека поради нападите на северот од градот имаше прекини на електричната енергија, од подрачјата бомбардирани од израелската армија беше забележано дека се кренал пламен.

Во овие подрачја беа испратени екипи на брза помош и тимови за цивилна одбрана.

Во меѓувреме, израелското воено портпарол избегна да го повтори своето прво соопштение дека „влегле во Газа“, велејќи дека „не можеме да потврдиме дали војниците влегле или не“.

Портпаролот на израелската армија Џонатан Конрикуст во интервјуто за Агенцијата Анадолија изјави дека тие започнале „копнена операција“ на Појасот Газа.

Во второто соопштение што беше објавено од портпаролството беше истакнато дека станува збор за грешка во преводот и дека не започнале копнена операција.

Во воздушните напади на израелските сили во регионот од 10 мај, загинаа 109 Палестинци, од кои 28 беа деца, а 621 лице беа повредени.Слични вести