Повик од Столтенберг до Русија

Сојузниците на НАТО целосно го поддржуваат територијалниот интегритет и суверенитет на Украина

1621628
Повик од Столтенберг до Русија

Повик од генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг за Украина до Русија“.

Јенс Столтенберг по состанокот со министрите за одбрана и за надворешни работи на Советот на НАТО, одржа заедничка прес-конференција со американскиот државен секретар Ентони Блинкен и американскиот министер за одбрана Лојд Остин.

Столтенберг рече дека министрите на земјите членки на НАТО на состанокот разговарале за руското воена натрупување во и околу Украина.

Забележувајќи дека ова е најголемото натрупување на Русија од анексијата на Крим во 2014 година, Столтенберг рече:

„Сојузниците на НАТО целосно го поддржуваат територијалниот интегритет и суверенитет на Украина, повикувајќи ја Русија веднаш да ја намали напнатоста, да го напушти својот агресивен став и да се придржува до своите меѓународни обврски. Денешниот состанок е важен знак на нашата унија. Ние мора да го зајакнеме НАТО во комплексен и конкурентен свет“.Слични вести