Кинескиот претседател Џинпинг на климатскиот самит ќе разговара со Меркел и Макрон

Портпаролот на кинеското Министерство за надворешни работи Хуа Чунјинг информира дека претседателот Ши Џинпинг на киматскиот самит што ќе се одржи утре ќе оствари разговори со германската канцеларка Ангела Меркел и францускиот претседател Емануел Макрон

1621934
Кинескиот претседател Џинпинг на климатскиот самит ќе разговара со Меркел и Макрон

Кинескиот претседател Ши Џинпинг утре на климатскиот самит ќе разговара со германската канцеларка Ангела Меркел и францускиот претседател Емануел Макрон.

Портпаролот на кинеското Министерство за надворешни работи Хуа Чунјинг  во објавеното писмено соопштение информира дека претседателот Ши Џинпинг на климатскиот самит што ќе се одржи утре ќе разговара со германската канцеларка Ангела Меркел и францускиот претседател Емануел Макрон.

Хуа истакна дека претседателот Ши Џинпинг на самитот ќе учествува со поврзување преку интернет од Пекинг и ја сподели информацијата дека поканата пристигнала од францускиот претседател Емануел Макрон.

 Слични вести