Земјотрес со јачина од 7,1 степени ја погоди Фукушима

Земјотресот беше почувствуван и во префектурите Мијаги, Ивате, Акита, Гунма, Саитама, Аомори и главниот град Токио

1582963
Земјотрес со јачина од 7,1 степени ја погоди Фукушима

 

Земјотрес со јачина од 7,1 степен се ја погоди јапонската покраина Фукушима.

Според соопштението на Јапонската метеоролошка агенција, земјотрес кој се случи во 23.08 часот по локално време покрај крајбрежјето на Фукушима се случи на длабочина од 60 километри.

По земјотресот, на бреговите на Фукушима се случија мали бранувања.

Земјотресот беше почувствуван и во префектурите Мијаги, Ивате, Акита, Гунма, Саитама, Аомори и главниот град Токио.Слични вести