25 казна затвор за обвинетиот за пожарот во Франција во кој загинаа и Турци

Оние што ги загубија своите животи нема да се вратат, но правдата е задоволена

1577825
25 казна затвор за обвинетиот за пожарот во Франција во кој загинаа и Турци

 

Обвинетиот за пожарот во 2017 година во Мулхаус, Франција, во кој загинаа 6 лица од кои 4 Турци беше осуден на 25 години затвор.

Судот за тешки кривични дела во Колмар донесе одлука за осомничениот за пожарот што избувна во зграда во областа Бурцвилер во Мулхаус на 1 октомври 2017 година, во кој животот го загубија 4 Турци членови на семејствата Ертунч и Аксу и 2 Алжирци.

Судот, францускиот обвинет Аурелиен Ролингер, што го прогласи за виновен за подметнување пожа, го осуди на 25 години затвор.

Ѓулџан Јасин, адвокатката на турските семејства рече:

„Оние што ги загубија своите животи нема да се вратат, но правдата е задоволена“.Слични вести