Експлозија во Багад

Експлозијата се случила на пазарот на плоштадот Тајаран во Багдад

1568309
Експлозија во Багад

 

Најмалку 12 лица загинаа, а 20 беа повредени во самоубиствениот напад во Багдад, главниот град на Ирак.

Полицијата соопшти дека експлозијата се случила на пазарот на плоштадот Тајаран.

Состојбата на некои од повредените е критична, а се стравува од евентуално зголемување на бројот на смртни случаи.

Напаѓачот користел појас со експлозив, беше објавено во соопштението на полицијата.Слични вести