Одговорот на Русија на САД во врска со Навални: „Справувајте се со вашите проблеми“

Захарова: „Не кршете ги националните закони на суверените држави, справувајте се со проблемите во вашата земја“

1565681
Одговорот на Русија на САД во врска со Навални: „Справувајте се со вашите проблеми“

 

Русија остро реагираше на реакциите на Соединетите држави (САД) и Европската унија (ЕУ) кои реагираа на притворањето на дисидентот Алексеј Навални и во тие рамки го објави следното соопштение:

„Не кршете ги националните закони на суверените држави, справувајте се со проблемите во вашата земја“.

Портпаролката на руското Министерство за надворешни работи Марија Захарова преку својот профил на социјалните мрежи објави објава по повод повиците на Џејк Саливан кој беше назначен за советник за национална безбедност на американскиот претседател Џо Бајден и ЕУ за ослободување на рускиот опозиционер Алексиј Навалниј, кој беше притворен во Москва.

Оценувајќи ги овие изјави како „претходно подготвени коментари“, Захарова рече: „Почитувајте го меѓународното право. Не кршете ги националните закони на суверените држави, справувајте се со проблемите во вашата земја“.

Рускиот опозиционер Алексеј Навални синоќа на враќање од Германија, каде минатата година беше лекуван од труење, беше приведен од полициски екипи на московскиот аеродром.Слични вести