Израел реализира воздушен напад врз цели на Хамас во Појасот Газа

Портпаролот на израелската армија Авичај Адрае истакна дека како одговор на истреланата ракета од Појасот Газа врз градот Ашдод на југот на Израел е реализиран воздушен напад врз цели на Хамас во Појасот Газа

1565513
Израел реализира воздушен напад врз цели на Хамас во Појасот Газа

Израел соопшти дека реализира воздушен напад врз цели на Хамас во Појасот Газа кој се наоѓа под блокада.

Портпаролот на израелската армија Авичај Адрае веста за нападот ја соопшти на својот профил на социјалната медија.

Адрае истакна дека како одговор на истреланата ракета од Појасот Газа врз градот Ашдод на југот на Израел е реализиран воздушен напад врз цели на Хамас.

Портпаролот на израелската армија рече дека цел на нападот беа ископаните тунели од страна на Хамас.

Според добиени инофрмации од новинската Агенција Анадолија „АА“ во Газа, реализираниот израелски воздушен напад врз областите Рефах и Хан Јунус на југот на Газа беше причина за штети од широк обем и  во нападот немаше загинати или ранети.Слични вести