Обид за инфилтрирање на руските специјалци во Идлиб

Во судирот кој избувна по нападот  со кој беше прекршен договорот за примирје меѓу Турција и Русија, беа забележани загуби кај војниците на СМО

1561409
Обид за инфилтрирање на руските специјалци во Идлиб

 

Руските специјални единици се обидоа да се инфилтрираат на линиите на фронтот на Сириската национална армија (СМО) на југот на сириската провинција Идлиб.

Според извори на СМО, руските специјални единици синоќа доцна на линијата на фронтот Енкави во руралното подрачје на полето Габа кај Хама, јужно од Идлиб, изведоа обидза инфилтрација.

Во судирот кој избувна по нападот  со кој беше прекршен договорот за примирје меѓу Турција и Русија, беа забележани загуби кај војниците на СМО.

Како одговор на обидот за инфилтрација, единиците на СМО извршија артилериски и ракетни напади врз позициите на режимот лоцирани кај селото Маарат Мухас,  југот на Идлиб.Слични вести