Расте билансот на  оздравените д Ковид-19 во светот

Бројот на оздравените изнесува над 44.995.000

1538836
Расте билансот на  оздравените д Ковид-19 во светот

 

Бројот на смртните случаи поради новиот вид коронавирус (Ковид-19) в светот изнесува над 1,5 милиони луѓе. Бројот на заразени со вирусот изнесува над 64. 904.000, а бројот на оздравените  над 44.995.000.

Бројот на смртните случаи во Соединетите Американски Држави (САД) поради Ковид-19 се искачи на 279.867, а бројот на заразени на 14.314.265. Центарот за контрола и превенција на болести на САД (ЦДЦ) препорачаниот период на карантин од 14 го намали на 7 и на 10 дена. Поранешните претседатели Барак Обама, Џорџ В. Буш и Бил Клинтон изјавија дека со вакцината против Ковид-19 која ќе биде одобрена од страна на американската Администрација за храна и лекови (ФДА), ќе се вакцинираат пред камера. Претседателите имаат за цел со вакцинацијата пред камера да ја подигнат свеста кај јавноста како и да докажат дека вакцината е сигурна.

Со смртта на уште 648 лица во последните 24 часа поради вирусот во Англија, бројот на лицата кои ги загубија животите се зголеми на 59.699. Со 16.170 нови случаи, бројот на заразени се зголеми на 1.069.256. Заврши националниот карантин во земјата што започна на 5 ноември. Премиерот Борис Johnонсон, наведувајќи дека нарачале 350 милиони дози вакцина Ковид-19, предупреди дека ќе има „сериозни тешкотии“ во логистичката дистрибуција на вакцините.Слични вести