Помпео оствари телефонски разговор со Столтенберг

Главна тема на разговорот беа транстлантската соработка, случувањата во Источниот Медитеран и значењето на НАТО Алијансата

1498377
Помпео оствари телефонски разговор со Столтенберг

 

Американскиот државен секретар за надворешни работи Мајк Помпео оствари телефонски разговор со генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг.

Во соопштението кое беше објавено од страна на Државниот секретаријат за надворешни работи на САД беше истакнато дека главна тема на разговорот беа транстлантската соработка, случувањата во Источниот Медитеран и значењето на НАТО Алијансата.

Во соопштението беше изразено задоволството на Помпео од изјавите на турскиот и грчкиот лидер за одржување средба и беше упатен повик за намалување на напнатоста.Слични вести