Трaмп: „Ако го послушав Болтон, сега ќе бевме во V светска војна“

Трамп посочи дека претседателските избори на 3 ноември се важни за историјата на земјата

1495143
Трaмп: „Ако го послушав Болтон, сега ќе бевме во V светска војна“

Претседателот на Соединетите Американски Држави (САД), Доналд Трамп, рече дека сега САД ќе беа во V светска војна доколку тој го послушал поранешниот советник за национална безбедност, Џон Болтон.

Трамп им се обрати на своите гласачи во градот Дејтон, во американската сојузна држава Охајо, кој е критичен од аспект на претседателските избори закажани за 3 ноември.

Остро критикувајќи го поранешниот советник за национална безбедност на Белата куќа, Џон Болтон, Трамп рече: „Ако го послушав будалата, сега ќе бевме во V светска војна.“

Трамп посочи дека претседателските избори на 3 ноември се важни за историјата на земјата.

Од друга страна, за демократскиот кандидат, Џо Бајден, Трамп нагласи: „Ако Бајден победи, ќе ги изгубам изборите против најлошиот кандидат во историјата.“

Продолжувајќи ја критиката кон Бајден, Трамп додаде: „Бајден е непроменлив глобалист. Знаете, глобалистите се ирелевантни. Тие ја уништија оваа земја.“

Подвлекувајќи дека за време на неговото владеење е зголемен воениот капацитет на неговата земја, Трамп рече: „Сега имаме ‘F-35‘. Вие не можете да го видите тоа. Тие се сокриени.“

Претседателот Трамп, истакнувајќи дека ја продолжуваат борбата против новиот вид коронавирус (Ковид-19), нагласи: „На крајот на оваа година или пак, порано ќе имаме одлична вакцина. Пандемијата ќе ја завршиме следната година.“Слични вести