Трамп: Ако ги добијам повторно изборите ќе потпишам нов договор со Иран

Американскиот претседател Доналд Трамп истакна дека доколку повторно ги добие изборите коишто ќе се одржат во ноември оваа година ќе потпише нов договор со Иран

1488898
Трамп: Ако ги добијам повторно изборите ќе потпишам нов договор со Иран

Американскиот претседател Доналд Трамп одржа прес конференција во Белата куќа кадешто изјави дека доколку повторно ги добие изборите коишто ќе се одржат во ноември ќе потпише нов договор со Иран.

Земјите П5+1 составена од Кина, Германија, Франција, Русија, Велика Британија и САД, во јули 2015 година потпишаа нуклеарен договор со Иран којшто предвидуваше за возврат на намалување на збогатувањето на ураниумот од страна на оваа земја да бидат укинати некои санкции кои се спроведуваат врз Техеран.

Трамп рече: "Доколку повторно ги добијам изборите коишто ќе се одржат во месец ноември "многу брзо" ќе се потпише нов договор помеѓу САД и Иран. Би можел да кажам за една недела, но ние за тоа да оддели е еден месец."

Инаку, американскиот претседател Доналд Трамп на 8 мај 2018 година соопшти дека ги повлекува САД од Заедничкиот сеопфатен план за акција 2015 (JCPOA).

Американскиот претседател Мајк Помпео минатиот месец испрати писмо до Советот за безбедност на Обединетите нации (СБ на ОН) за донесување одлука за проширување на меѓународното ембарго на оружје на неговата земја врз Техеран.

 Слични вести