Алќјев оствари телефоснки разговор со Путин

Руската страна на разговорот потенцираше на значењето на спречувањето на сите активности коишто евентуално можат да ја зголемат напнатоста

1472498
Алќјев оствари телефоснки разговор со Путин

 

Азербејџанскиот претседател Илхам Алијев оствари телефоснки разговор со рускиот претседател Владимир Путин.

Во писменото соопштение кое беше објавено од страна на рускиот претседателски дворец Кремљ беше истакнато дека лидерите освен за билатералните односи, размениле мислења и за регионалните проблеми.

На средбата беа разменети мислења и во врска со минатомесечниот конфликт на азербејџанско-ерменската граница. Руската страна на разговорот потенцираше на значењето на спречувањето на сите активности коишто евентуално можат да ја зголемат напнатоста, беше подвлечено во соопштението.Слични вести