Во поплавите во Авганистан животот го загубија 16 лица од кои 15 деца

Портпаролот на гувернерот на провинцијата Нангархар Атаулах Ногјани информира дека во поплавите коишто ја погодија провинцијата животот го загубија 16 лица од кои 15 деца, а 4 лица се повредени

1465798
Во поплавите во Авганистан животот го загубија 16 лица од кои 15 деца

Во поплавите коишто ја погодија провинцијата Нангархар во источниот дел на Авганистан животот го загубија 16 лица од кои 15 деца, а 4 лица се повредени.

Портпаролот на провинцијата Нангархар Атаулах Ногјани истакна дека силните врнежи од дожд коишто го погодија населеното место Кузкунар во провинцијата Нангархар станаа причина за поплави. 

Ногјани информира дека во катастрофата од поплави животот го загубија 16 лица од кои 15 деца, а 4 лица се повредени.

Ногјани исто така рече дека поради поплавите се оштетени и голем број куќи.

 Слични вести