Андреј Дуда победник на вториот круг на претседателските избори во Полска

Актуелниот претседател Дуда кој се поддржува од страна на владејачката партија Право и правда (ПИС), освои 50,4 отсто од гласовите.

1453793
Андреј Дуда победник на вториот круг на претседателските избори во Полска

Според неофицијални резултати на вториот круг на претседателските избори во Полска победи актуелниот претседател Андреј Дуда.

Полската новинска агенција ПАП соопшти дека според анкетите од гласачките кутии, актуелниот претседател Дуда кој се поддржува од страна на владејачката партија Право и правда (ПИС), освои 50,4 отсто од гласовите.

Во веста се истакнува дека противникот на Дуда, градоначалникот на Варшава Рафал Трзасковски кој се поддржува од страна на платформата Цивиц (ПО) составена од Левичарската либерална и Партијата на Зелените, освои 49,6 отсто.

Стапката на учество на гласачите на гласањето за претседателските избори во Полска изнесуваше 68,9 отсто.

На првиот круг н гласањето што се одржа на 28 јуни, Дуда освои 43, а Трзасковски 30 отсто.Слични вести