Повик од Макрон до Нетанјаху да избегнува од применување на планот за анексија на Западниот Брег

Елисејската палата соопшти дека претседателот Емануел Макрон вчера оствари телефонски разговор со израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху од кого побара да избегнува од преземање на мерки за анектирање на палестинските територии

1452771
Повик од Макрон до Нетанјаху да избегнува од применување на планот за анексија на Западниот Брег

Францускиот претседател Емануел Макрон истакна дека израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху треба да избегнува од применување на планот за анексија на Западниот Брег кој е палестинска територија.

Според објавеното писмено соопштение од Елисејската палата, претседателот Макрон вчера оствари телефонски разговор со израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху.

Макрон побара од Нетанјаху да избегнува од преземање на мерки за анектирање на палестинските територии.

Велејќи дека ваквите видови чекори ќе бидат во спротивност со меѓународното право, францускиот претседател Емануел Макрон исто така ја подвлече и одлучноста по прашањето на напорите за опаѓање на затегнатоста на Блискиот исток.Слични вести