Нападот со нож во Велика Британија во кој загинаа 3 лица прогласен за терористички акт

Во објавеното писмено соопштение од полициската служба Тхамес Валеј се истакнува дека извршениот напад со нож во градчето Рединг на околу 60 километри од Лондон, е прогласен за терористички акт

1440372
Нападот со нож во Велика Британија во кој загинаа 3 лица прогласен за терористички акт

Британската полиција соопшти дека синоќешниот извршен напад со нож во едно градче во близина на главниот град на земјата Лондон во кој загинаа 3 лица, а 3 лица беа тешко ранети, претставува терористички напад.

Во објавеното писмено соопштение од полициската служба Тимс Валеј се истакнува дека извршениот напад со нож во градчето Рединг на околу 60 километри од Лондон, е прогласен за терористички акт.

Инаку, во нападот со нож кој беше извршен синоќа загинаа 3 лица, а 3 лица беа тешко ранети.

Во врска со случајот беше приведено едно 25-годишно лице кое беше фатено на местото на нападот.

Во објавените вести во локалните медиуми се тврди дека осомничениот е либиски бегалец.Слични вести