Земјотрес со јачина од 7,1 степен во Индонезија

Епицентарот на земјотресот се наоѓал во океанот на 89 километри северозападно од областа Даруба во провинцијата Северно Малуку и се случил на длабочина од 112 километри

1429583
Земјотрес со јачина од 7,1 степен во Индонезија

Во близина на провинцијата Северно Малуку во Индонезија се случи земјотрес со јачина од 7,1 степен според Рихтер.

Агенцијата за метеорологија, клима и геофизика на Индонезија (БМКГ) соопшти дека епицентарот на земјотресот се наоѓал во океанот на 89 километри северозападно од областа Даруба во провинцијата Северно Малуку и се случил на длабочина од 112 километри.

По потресот, Агенцијата не издаде предупредување за цунами од страна, додека го предупреди народот против последователните потреси. 

Засега не е објавено соопштение во врска со тоа дали има човечки загуби или дали е причинета материјална штета.

Земјотресот со јачина од 7,5 степени којшто на 28 септември 2018 година се случи во заливот Палу на островот Сулавеси во Индонезија и потоа дојде до џиновски бранови цунами, ги погоди областите Донгала, Палу и Сиги. Притоа во земјотресот и цунамито животот го загубија 4.340 лица.Слични вести