Либиската армија го ослободи населеното место Асабиа од рацете на милициските сили на Хафтар

Портпаролот на либиската армија Мухамед Кунуну истакна дека од страна на воздушните сили се реализирани летови за извидување и патролирање во околината на населеното место за следење на милициските сили на Хафтар кои избегале

1421336
Либиската армија го ослободи населеното место Асабиа од рацете на милициските сили на Хафтар

Либиската армија соопшти дека е ослободено од рацете на милициските сили лојални на лидерот на нелегитимните вооружени сили во источниот дел на земјата пучистот Халифа Хафтар, целото населено место Асабиа јужно од главниот град Триполи.

Портпаролот на либиската армија Мухамед Кунуну во објавеното писмено соопштение истакна дека од страна на воздушните сили се реализирани летови за извидување и патролирање во околината на населеното место за следење на милициските сили на Хафтар кои избегале.

Во меѓувреме, муфтијата на Либија Садик ал-Гирјани им се заблагодари на Турција и на Катар за доставената поддршка на стабилноста на Либија и истакна дека од друга страна Обединетите Арапски Емирати ОАЕ) го убиваат либискиот народ со беспилотни летала.Слични вести