Земјотрес со јачина од 5,2 степени во североисточниот дел на Јапонија

Метеоролошката агенција на Јапонија соопшти дека епицентарот на земјотресот се наоѓал во областа Чубу во провинцијата Мијаги во североисточниот дел на земјата на длабочина од 50 километри под површината на земјата

1419213
Земјотрес со јачина од 5,2 степени во североисточниот дел на Јапонија

Во провинцијата Мијаги во североисточниот дел на Јапонија се случи земјотрес со јачина од 5,2 степени според Рихтер. 

Според објавеното соопштение од Метеоролошката агенција на Јапонија, епицентарот на земјотресот со јачина од 5,2 степени се наоѓал во областа Чубу во провинцијата Мијаги на длабочина од 50 километри под површината на земјата.

Потресот се случил во 12:00 часот по локално време и бил почувствуван и во околните провинции. 

По земјотресот не беше издадено предупредување за цунами.Слични вести