Експлозија на возило бомба пред ресторан во сомалискиот главен град Могадишу

Новинската агенција „Ројтерс“ соопшти дека цел на извршениот бомбашки напад на 30 километри од сомалискиот главен град Могадишу, биле турски претприемачи

1343110
Експлозија на возило бомба пред ресторан во сомалискиот главен град Могадишу

Пред еден ресторан во кој се наоѓале турски граѓани, претприемачи, во главниот град на Сомалија, Могадишу, експлодира возило бомба.

Новинската агенција „Ројтерс“ соопшти дека цел на извршениот бомбашки напад на 30 километри од сомалискиот главен град Могадишу, биле турски претприемачи.

Амбасадорот на Турција во Могадишу Мехмет Јилмаз во дадената изјава во врска со нападот истакна дека според првични добиени вести нема информации за загинати во нападот, меѓутоа има ранети.Слични вести