Претседателот Трамп: Турција се обидува да го сопре масакрот во сириски Идлиб

Американскиот претседател Доналд Трамп на својот официјален профил на Твитер напиша: „Русија, Сирија и Иран убиваат или се пред убивање на илјадници невини луѓе во Идлиб, немојте да го правите тоа. Турција се обидува да го сопре масакрот.“

1330247
Претседателот Трамп: Турција се обидува да го сопре масакрот во сириски Идлиб

Претседателот на Соединетите Американски Држави (САД) Доналд Трамп на својот официјален профил на социјалната мрежа Твитер даде изјави во врска со нападите на силите на режимот на Бешар Асад, Иран и Русија врз населените места во подрачјето на градот Идлиб, во северозападниот дел на Сирија.

Трамп истакна дека Турција се обидува да го сопре масакрот во сириски Идлиб.

Упатувајќи повик за стопирање на нападите врз Идлиб, американскиот претседател Доналд Трамп го истакна следното: „Русија, Сирија и Иран убиваат или се пред убивање на илјадници невини луѓе во Идлиб, немојте да го правите тоа. Турција се обидува да го сопре масакрот.“Слични вести