Трамп му додели медал на кучето Конан

Конан рече дека тоа сега е најпознато куче на светот.

1312700
Трамп му додели медал на кучето Конан

Американскиот претседател Доналд Трамп го одликуваше кучето Конан кое беше рането во операцијата на американските специјалци против терористичката организација ДЕАШ (ИСИЛ) во која беше неутрализиран поранешниот челник Абубекир ал-Багдади.

На церемонијата што се одржа во дворот на Белата куќа во Вашингтон и на која учествуваа претседателот Трамп, сопругата Мелани Трамп, потпретседателот Мајк Пенс и кучето Конан беше одржана свечена церемонија.

Претседателот Трамп во говорот по повод доделувањето на  плакетата и медалот на кучето Конан рече дека тоа сега е најпознато куче на светот. Тој знае што се случи во рамките на операцијата против Багдади.

Трамп додаде дека му се оздравени раните на херојот Конан кој беше ранет во операцијата на американските специјалци на северната страна на Идлиб.Слични вести