Земјотрес со јачина од 7,1 степен во Индонезија

Од Институцијата за метеорологија, клима и геофизика на на Индонезија (BMKG) се истакнува дека епицентарот на земјотресот се наоѓал на 137 километри северно од градот Јаилола, на длабочина 73 километри под површината на земјата

1306984
Земјотрес со јачина од 7,1 степен во Индонезија

Земјотрес со јачина од 7,1 степен ја погоди провинцијата Северен Малуку во Индонезија.

Од Институцијата за метеорологија, клима и геофизика на на Индонезија (BMKG) се истакнува дека епицентарот на земјотресот се наоѓал на 137 километри северно од градот Јаилола, на длабочина 73 километри под површината на земјата.

По земјотресот е издадено и предупредување за цунами.

Инаку, во земјотресот со јачина од 6,8 степени што ја погоди Амбона, престолнината на провинцијата Малуку, во Индонезија, на 26 септември, животот го загубија 36 лица.Слични вести