Саудискиот крал Салман оствари средба со шефот на ЦИА

Во врска со средбата не беа споделени никакви детали.

1302608
Саудискиот крал Салман оствари средба со шефот на ЦИА

Саудискиот крал Селман Бин Абдулазиз оствари средба со шефот на американската Централна разузнавачка агенција (ЦИА) Џина Хаспел.

Според веста на саудиската новинска агенција СПА, на средбата на кралот Селман со шефот на ЦИА Џина Хаспел беа разменети мислења во врска со заедничките прашања.

На средбата присуствуваа министерот за надворешни работи Фајсал Бин Ферхан Бин Абдулах АЛ Сууд, министерот за внатрешни работи принцот Абдулазиз Бин Сууд Бин Најиф, шефот на националната разузнавачка служба Халид Ел Хумејдан и амбасадорот на САД во Ријад Џон Абизаид.

Во врска со средбата не беа споделени никакви детали.

Големо внимание во САД привлече податокот дека средбата беше остварена по обвинувањето на двајца вработени во твитер кои работеа во минатото дека на управата на Саудиска Арабија и продавале информации за пари.Слични вести