При уривање на брана во Русија загинаа 15 лица, а 12 мина се повредени

Во објавеното соопштение од Министерството за итни состојби на Русија се истакнува дека во градот Курагинскиј се урна браната на реката Сејба при што во несреќата животот го загубија 13 лица, а 12 лица се повредени

1290930
При уривање на брана во Русија загинаа 15 лица, а 12 мина се повредени

При уривање на брана во областа Краснојарск во Русија, според последни добиени информации животот го загубија 15 лица, а 12 мина се повредени.

Во објавеното соопштение од Министерството за итни состојби на Русија се истакнува дека во градот Курагинскиј се урна браната на реката Сејба при што во несреќата животот го загубија 13 лица, а 12 лица се повредени.

Во соопштението се додава дека во случајот 13 лица се водат за исчезнати и дека во тек се активностите за трагање по исчезнатите.Слични вести